|||

How to help #KeepItOn in Iran (Farsi)

چگونه به کمپین KeepItOn در ایران کمک کنیم

اکسس نو (Access now) در سال 2009  پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران که منجر به اعتراض گسترده شد تأسیس شد و به همین دلیل هم تحولات اخیر در ایران برای این سازمان بسیار مهم است. اکنون تقریبا 10 سال پس از آنروز، ایرانیها دوباره در نقاط مختلف کشور به خیابانها آمده‌اند تا با استفاده از حق آزادی بیان صدای اعتراض خود را بلند نمایند. ولی بار دیگر با چالشهای متعددی مواجه هستند. از زمان وقوع این موج جدید اعتراضات، مقامات ایرانی مکررا اینترنت و شبکه های موبایل را قطع کرده اند تا بر جریان اطلاعات در داخل و خارج از کشور کنترل داشته باشد، و همچنین از سازماندهی و تجمع مردم برای اعتراض جلوگیری نماید.

این اقدامات بسیار مضر و ضد مدنیت است. بستن انترنت نه تنها باعث نقض حقوق بشر می شود، که پیامدهای دیگری نیز دارد. آنها در زندگی روزانه مردم دخالت می کنند، عزیزان را از همدیگر شان جدا می سازند، خدمات اضطراری را مسدود و به اقتصاد آسیب می رسانند. این فقط در مورد ایران نیست، بلکه هر جای دیگری هم که این نوع اختلالات نامناسب بوجود بیاید قابل صدق است.

ابزارهای هستند که به مردم ایران در پیشگیری از قطع انترنت کمک می کنند و نیز برای استناد سازی این نوع اختلالات در ارتباطات و در ایجاد بستر برای حمایت جامعه جهانی برای جلوگیری از اختلالات یک وظیفه حیاتی میشود.

در زیر نگاهی میندازیم به سانسور های اخیر ایران، ابزار هائی که می توانند برای دور زدن سانسور مورد استفاده قرار گیرند و اقداماتی که مردم جهان در راستای حمایت از ایران برای کسب حقوق و آزادی های اساسی شان به صورت آنلاین می توانند انجام دهند.

اکنون در ایران چه جریان دارد

مردم ایران اشکال مختلف قطع و اختلال در ارتباطات شان  را در سراسر کشورشاهد بوده اند که شامل فیلتر کردن اینستاگرام (Instagram) ، تلگرام (Telegram)، جلوگیری از بعضی از شبکه ها و پروتکل ها و بستن شبکه های موبایل در برخی از شهر ها می شوند. گزارش ها می رساند که مقامات به تازگی شبکه های موبایل را هدف قرار داده اند که می تواند تاثیر منفی روی عموم مردم داشته باشد صرف نظر از اینکه آنها در اعتراض ها شرکت می کنند یا نه.

دیجیتال اوشن – (DigitalOcean)

ایران اتصال با اقیانوس دیجیتال که سرور های پشتیبانی و اولیه را برای میزبانی تعدادی ابزار های فیلتر شکن مانند لانترن و همچنان تعدادی زیادی از استارتاپ های تکنولوژیکی  فراهم می کند مختل می کنند که تاثیرات آن بر راه انداز های جدید تکنولوژیکی می تواند در حد یک فاجعه باشد.  کاربران زیادی هستند که از سرویس های ارایه شده توسط شرکت های ایرانی استفاده می کنند ولی هر نوع اختلال در اتصال انترنت آنها را از این خدمات محروم خواهد ساخت و در نتیجه می تواند تاثیری منفی بر اقتصاد داشته باشد که ناشی از توقف سیستم ها خواهد بود.

برنامه های پیام رسانی، رسانه های اجتماعی و سایت های خبری بین المللی

از اعتراضات  2009 بدینسو، ایران تعدادی زیادی از برنامه های پیام رسانی و سایت های اجتماعی، از جمله توییتر و وایبر را مسدود کرده است. اما از شروع دور جدید ناآرامی ها در تاریخ ۲۸ دسمبر ۲۰۱۷ مقامات ایران فشار بیشتری روی رسانه های اجتماعی آوردند.  ایرانیان گزارش دادند که دیگر نمیتوانند به سایتها و برنامه های مانند Telegram و Instagram دسترسی داشته باشند. دوستان ما در بازرسی رصدخانه تداخل شبکه (OONI) و  Netblocks نیز این اختلالات را تأیید و  چگونگی اجرای سانسور را تجزیه و تحلیل کردند.

طبق گزارش نت-بلاکس(Netblocks) مقامات ایرانی دو تکنیک متفاوت مسدود سازی که یکی برای فیلتر کردن کوتاه مدت هست و دیگری برای سانسور رسانه‌ها در طولانی مدت اعمال کرده اند. اطلاعات نت-بلاکس نشان می‌دهد که محدودیت‌ها به طور پیوسته اجرا می شوند. به این معنی که ارائه دهندگان اينترنت همواره با سفارش کمیته سانسور دولت مواجه است. گزارش Netblocks بیشتر نشان داد که اینستاگرام(Instagram) و تلگرام(Telegram) با استفاده ازشیوه کوتاه مدت مسدود شده اند، در حالی که برخی از اخبار بین المللی و دیگر سایت های  اجتماعی به طور کامل مسدود شده اند.

تور (Tor)

محدودیت‌ های جدید اینترنت باعث شد تا ایرانی ها به ابزار هائی که از سد فیلتر عبور می کنند روی آورند از جمله شبکه تور. رصد خانه باز اختلات شبکه(OONI) در گزارش خود راجع به سانسور انترنتی در ایران نوشت که در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۱۷ بعد از اینکه تلگرام و انستاگرام مسدود شد، افزایش ناگهانی در استفاده از تور در ایران بوجود آمد قبل از اینکه آنها کلا دسترسی به شبکه تور را مسدود کنند.

ابزارهایی برای عبور از سد همه محدودیت‌ها

اطلاعات منابع مختلف نشان می دهد که امروزه کاربران اینترنت در ایران از طیف گسترده ای از ابزارهای فیلترشکن استفاده می کنند که دسترسی به کلیه منابع مسدود شده  را امکان پذیر می سازد. ممکن است که از زمان اعتراضات جنبش سبز در سال 2009، کاربران ایرانی، به یک درک پیچیده تر از فیلتر کردن انترنت رسیده باشد  و با پیشرفت بیشتر تکنیک های فنی در داخل و خارج کشور و از طریق تلاش‌ نهاد هائی مانند Access Now و شرکای ما برای کمک به ایرانیان در دفاع از حقوق اساسی آنها در اینترنت، ممکن است برای بسیاری از مردم در ایران، برخورد با فیلتر های دولتی در اینترنت  بخشی از زندگی روزمره آنها باشد. با این حال، آخرین سرکوب اینترنتی نشان داد که سانسور آنلاین هنوز هم در حال تشدید است. هرچند مردم بیشتری شاید باابزارهایی دور زدن آشنایی پیدا کرده باشند اما ممکن است نتوانند به این ابزار ها دسترسی داشته باشند.

در ذیل لیستی از ابزارهایی برای دور زدن محدودیت‌ های سایت ها و محتوای اینترنتی قرار دارند.

نکته: اگر شما داخل ایران هستید خیلی مهم است که در هنگام فعالیت در انترنت در باره امنیت شخصی خویش بی توجه نباشید. همچنان اگر در رابطه با ابزارهایی موجود و یا امنیت دیجیتالی خود سوالی داشته باشید از طریق خطوط تلفن دیجیتال ما می توانید تماس بگیرید.

پروکسی های مبتنی بر وب (Web-based Proxy tools)

پروکسی مبتنی بر وب یکی از ابزارهایی است که می تواند در جلوگیری از سانسور کمک کند. بواسطه این ابزار می توانید درخواست های HTTP خود را از طریق یک کامپیوتر متفاوت (پروکسی) انجام دهید.

نکته: افرادی که از سرورهای پروکسی وب استفاده می کنند باید مراقب باشند، زیرا سرورهائی  هستند که می توانند درخواست ها را تغییر مسیر داده و برای اهداف تخریبی شان استفاده کنند. هرگز از یک سرور پروکسی که تا به حال هیچ کسی اسم آن را هم نشنیده است استفاده و یا اعتماد نکنید.  حتی اگر پروکسی را از یک شریک قابل اعتماد هم دریافت می کنید، آن را خصوصی نگه دارید و هیچ اطلاعات شخصی  را از طریق آن منتقل نکنید، به‌خصوص که اگر  رمزگذاری نشده باشد.

وب سایت: http://proxy.org/

سایفون (Psiphon)

سایفون یک سیستم عبور از سد فیلتر هست که در این زمینه برندهً جوایزی نیز گردیده است. این سیستم برای هرچه مخفی نگهداشتن از ترکیب فنآوری مبهم و ارتباطات امن استفاده می کند.

سازگار با سیستم های اپل، اندروید ۲.۲ به بالا و ویندوز ویستا، ویندوز ۷ و ویندوز ۸ (دسکتاپ)

وبسایت: http://www.psiphon3.com

راهنما: http://www.psiphon3.net/en/user-guide.html

لانترن (Lantern)

Lantern که معادل فارسی آن فانوس است یک برنامه متن باز برای سیستم عامل ویندوز و گوشی های موبایل هست. یک پروکسی انترنتی که برای دسترسی به انترنت باز طراحی شده است. ویژگی منحصر به فرد لانترن این است که از اتصال موازی (peered connection) حتی زمانی که سرور در دسترس نباشد استفاده می کند.

قابل دسترس در ویندوز، مک، اندروید و لینوکس (دسکتاپ)

وبسایت: https://getlantern.org

شبکه خصوصی مجازی (VPN)

VPN یک تونل رمزنگاری شده بین دستگاه شما  ویک سرور  در اینترنت ایجاد می کند. تمام ترافیک شما از طریق این تونل هدایت می شود و شما را از شر کسانی که میخواهند ترافیک شما را بدست آورند و یا محدود نماید  محافظت می نماید. با آنکه ترافیک شما رمزنگاری می شود، ولی ارائه دهنده VPN می‌تواند سوابق و فعالیت های آنلاین تان را ثبت نماید. بنابراین مهم است که شرکت ارائه دهنده VPN شما قابل اعتماد باشد. این سایت تعدادی از ارائه دهنده های مختلف VPN را مقایسه می‌کند که می تواند هنگام انتخاب یکVPN برای تان مفید باشد.

Bitmask یک VPN سمت سرویس گیرنده است که از سرورهای Riseup و Calyx VPN استفاده می کند. البته در حال حاضر این سرویس فقط برای کاربران آندروید، لینوکس و macOS موجود است. انتظار می رود نسخه های ویندوز آن نیز به زودی عرضه شوند.

وبسایت: https://bitmask.net

سرویس تور (Tor) در ایران مسدود است، اما ممکن است از طریق استفاده از پل ها به آن وصل شوید. هنگام پیکربندی مرورگر Tor میتوانید با استفاده از پلهای obfs4 به شبکه Tor متصل شوید. همچنان شما می توانید پل های obfs4 را از طریق سایت https://bridges.torproject.org/ یا با ارسال ایمیل به [email protected] بدست آورید.

مرورگر Tor یک نرم‌افزار منبع باز است که شما را از طریق ارتباطات خود در سراسر شبکه‌های  توزیع شده  که توسط داوطلبان در سرتاسر جهان اداره میشود، محافظت میکند. این باعث می شود ارتباطات شما برای ردیابی  دشوار گردد و بدین طریق شما را از خطر فیلتر شدن محافظت می‌کند.

در مکان های خاصی، جایی که ارتباطات آهسته است، ممکن است ارتباط برقرار کردن از طریق شبکه Tor دشوار باشد.

بستهٰ‌ی مرورگر تور  به شما اجازه می دهد بدون نیاز به نصب نرم افزار Tor از ویندوز، Mac OS X یا Linux استفاده کنید. حتی می‌تواند در  درایو قابل حمل USB  اجرا شود.

وب سایت: https://www.torproject.org

نکته: توجه داشته باشید که تنها ترافیک از مرورگر Tor از یک کانال ناشناس رمزگذاری شده عبور می کند. برنامه های دیگر، مانند اسکایپ یا مرورگر معمولی، تحت پوشش شبکه Tor نخواهد بود، حتی اگر مرورگر Tor در حال اجرا باشد.

Orbot ابزاری ناشناس برای گوشی های هوشمند است. جدیدترین نسخه های Orbot کاربران را قادر می سازد تا تمام ترافیک برنامه های خود را از طریق شبکه Tor، و با استفاده از VPN در اندروید با لمس یک دکمه، هدایت کنند. Orbot فقط برای آندروید است.

وبسایت: https://guardianproject.info/apps/orbot/

تیلز-tails یک سیستم عامل زنده است که از طریق دی وی دی، فلش دیسک یا کارت حافظه تقریبا روی هر نوع کامپیوتر قابل اجرا هست. تیلز(tails) برای برقراری ارتباط از شبکه تور استفاده می‌کند و با داشتن ابزارهایی مختلف از حریم خصوصی تان محافظت نموده و ناشناس ماندن شما را تضمین می‌کند. و چون به صورت پیشفرض از شبکه تور استفاده می‌کند از اینرو برای دور زدن سانسور های انترنتی مفید است.

وبسایت:https://tails.boum.org/

راهنمایی کاربردی: به انگلیسی -: https://tails.boum.org/install/index.en.html به فرانسوی -:https://tails.boum.org/install/index.fr.html

شما چگونه می توانید همکاری کنید؟

امنیت شما مهم است.

در ذیل راه هائی هست که می توانید از طریق آنها به مردم ایران کمک کنید تا از حق ازادی بیان استفاده کنند که شامل دسترسی به اطلاعات نیز می شود. چنان که در بالا نیز تذکر دادیم، اگر شما در داخل ایران هستید خیلی مهم است که در جریان فعالیت‌ها خود را در معرض خطر قرار ندهید. اگر هم نیاز به راهنمایی در مورد امنیت دیجیتالی تان دارید برای مشاوره مستقیم با خطوط امنیت دیجیتالی ما تماس بگیرید.

در داخل ایران هستید؟ شما می توانید کمک کنید

در صورتی که شما در داخل ایران هستید می توانید اعضویت خود ادامه بدهید ، نت بلاک و OONI را در نگارش و سنجش آخرین سانسور های اینترنت و شبکه های مخابراتی کمک کنید.که این برای تهیه شواهد نقض حقوق بشر مهم است.  هرچند که برای این آزمایش وی پی ان (VPN) باید خاموش باشد و ممکن است خطرات احتمالی به همراه داشته باشد. به عنوان مثال هرکسی که بخواهد فعالیت‌های انترنتی شما را زیر نظر بگیرد (مثل شرکت های ارایه کننده انترنت، دولت و یا کارفرما) می‌تواند ببیند که شما در حال اجرای اسکن نت‌بلاک یا کاوشگر OONI هستید. اگر شما باز هم علاقه‌مند اجرای این آزمایش هستید توصیه می‌کنیم در باره خطرات احتمالی بیشتر مطالعه نموده، قبل از بستن وی پی ان تمام پنجره های مرورگر و سایر برنامه‌ های در حال اجرای تان را ببندید و به محض تکمیل آزمایش جستجو، وی پی ان تان را فعال نمایید.

برای اجرای اسکن نت‌بلاک- Netblocks، میتوانید با کلیک بر روی این پیوند، اسکن  را اجرا کنید. این تکنیک به عنوان جایگزینی برای کاوشگر سخت افزار طراحی شده است. نمای ترافیکی که مشاهده می کنید شبیه یک وب سایت رسمی خبری با دکمه های اشتراک گذاری رسانه های اجتماعی خواهد بود.

برای OONI، شما می توانید کاوشگر OONI  را روی لینوکس، سیستم عامل مک و  یا Raspberry Pi اجرا کنید یا برنامه موبایل OONI را بر روی تلفن همراه خود نصب کنید و وب سایت های خاصی را برای اجرای OONI اضافه کنید.

     تجربه‌ و داستان تان  را با ما به اشتراک بگزارید

اگر شما هم شخصاً تجربه قطع شدن اینترنت را  در ایران دارید، خواهش می‌کنیم  داستان خود را با ما به اشتراک بگذارید. مستندات  واقعی از اختلالات و قطع شدن ها، برای حمایت های جهانی اهمیت حیاتی دارد.

در بیرون از ایران هستید؟ باز هم می‌توانید کمک کنید

     نامه‌ی اعتراضی در مورد تحریمهای تکنولوژی ایالات متحده را امضا کنید

به علاوه تحریم های ایالات متحده علیه محدودیت های داخلی، تحت تا‌ثیر این تحریم ها، محدودیت‌هایی نیز برای استفاده از برنامه های اینترنتی اعمال گردیده. گوگل در حال حاضر محدودیت‌هایی  را اعمال می کند که استفاده مردم ایران را از  نرم افزار پیام‌رسان سیگنال که یک سیستم  رمزنگاری شده است محدود کرده است. شما می توانید با امضای نامه اعتراضی از گوگل بخواهید که در رابطه با این تصمیم خود بازنگری نماید و یا برنامه‌های سیگنال(Signal) و تور(Tor) را از لیست سیاه خارج نموده و زمینه استفاده از سرویس Google Apps Engine فراهم نماید، زیرا برنامه‌های مذکور می تواند از فیلتر کردن پیام ها و محتوای صوتی  رمز‌نگاری شده جلوگیری کنند. علاوه بر این، گوگل می‌تواند برای مجوز دولتی خاص ایالات متحده برای ارائه سرویس Google Apps Engine به ایرانیان درخواست دهد.

همچنین، در تابستان 2017، شرکت های گوگل و اپل تمام برنامه‌های ساخته شده توسط برنامه نویسان ایرانی را تحت تأثیر تحریمهای طولانی مدت ایالات متحده از فروشگاه های خود حذف کرده‌اند. در نتیجه آنها ناخواسته زمینه تقویت كنترل دولت بر جریان اطلاعات در کشور، و  مجبور ساختن مردم به استفاده از برنامه‌های کمتر ایمن و حتی مواجه ساختن مشاغل آن‌ها را با تهدید فراهم ساخته است.

     تحت فشار قرار دادن تلگرام-Telegram به ارایٔه دوباره خدماتش

قبل از اینکه تلگرام در ایران مسدود شود، یکی از محبوب ترین برنامه های پیام رسانی و پلتفرم اجتماعی در کشور بود. اخیرا افرادی در ایران به تلگرام گفته اند که چگونه آن‌ها از بابت همکاری این شرکت با دولت ناراضی اند. آنها همچنین نگران بی توجهی آشکار تلگرام نسبت به نقض امنیتی بالقوه هستند. شما می توانید بطور منسجم به بحث و گفتگو بپردازید، این مقاله را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید و از این شرکت بخواهید که در قبال کاربران خود در ایران بهتر عمل کند و به هر طریق بتواند مسئولیت خود را در قبال حقوق بشر حفظ کند.

     به کمپین  ادامه بدهید(#KeepItOn) ملحق شوید

در نهایت، نهاد های جامعه مدنی می توانند به کمپین #KeepItOn که در حال حاضر بیش از 150 سازمان قوی عضو آن هستند به شرکای سراسر جهان ملحق شوند. شما می توانید در مورد اینکه چگونه به ما بپیوندید  در اینجا بیشتر بیاموزید.