Helpline

منابع ایمنی آنلاین برای مدافعین حقوق بشر افغانستان

(پښتو/English)

با در دست گرفتن کنترل افغانستان توسط طالبان و تلاش شهروندان برای فرار ابهام زیادی در مورد آینده این کشور وجود دارد. روزنامه نگاران، فعالان و جامعه مدنی به ویژه زنان با تهدیداتی مانند رد یابی، بازرسی، بازجویی و بازداشت مواجه هستند وما با کسانی که از حقوق بشر دفاع می کنند و انجمن های که از آنها حمایت می کنند هستیم.
منابعی زیربه شما کمک میکند تا در تشدید بحرانها به امنیت آنلاین خود بهبود بخشید.  

نکات کلی امنیت دیجیتالی

اگرشما در افغانستان هستید برای ایجاد امنیت آنلاین خود مشخص کنید که با چه تهدیداتی روبرو هستید و کدام یک از فعالیت های آنلاین شما ممکن است شما را در معرض خطر قرار دهد. این نگاهی اولی به امنیت دیجیتالی می تواند به شما در پاسخگویی به  سوالات زیر کمک کند. هنگام فکر کردن در مورد تهدیدات لطفا موارد زیر را در نظر داشته باشید. 

1.برای اینکه شما یا کسی را که شما می شناسید ممکن است توسط مقامات بازداشت شود برنامه ریزی کنید. برای معلومات بیشتر به راهنمایی های که توسط RaReNet و CiviCERT – فراهم گردیده که شامل اقدامات احتیاطی امنیتی دیجیتالی است نگاه کنید.
2. آمادگی این را داشته باشید که مقامات می توانند شما را مجبور کنند قفل دستگاه خود را باز کنید پس داده هایی را که در دستگاه های خود ذخیره می کنید به ویژه در دستگاه های تلفن همراه  به حداقل برسانید.
3. اگر خانم هستید ممکن است با تهدیدات امنیتی دیجیتالی منحصر به فردی روبرو شوید پس به راهنمایی های بنیاد حقوق دیجیتالی مراجعه کنید. آنها در زبان پشتو نیز خدمات ارائه می کنند. برای زنانیکه با بدرفتاری یا سواستفاده روبرو هستند، راهنمایی ها در مورد امنیت آنلاین،  توسط Chayn به سه زبان زیر وجود دارد.

4. برای باز کردن تلفن وکامپیوتر خود رمزهای عبوری داشته باشید وسیستم رمزگذاری کامل را فعال کنید و در صورت عدم مراقبت ویا هنگام گذراندن یک بررسی امنیتی دستگاه خود را خاموش کنید.
5. از یک برنامه پیام رسانی رمزگذاری شده مانند سیگنال  برای ارسال پیام استفاده کنید وگزینه ناپدید شدن پیامها را فعال کنید.
6. تنظیمات امنیتی حساب های خود را بررسی کنید و ببینید که کدام موارد مهمی را از دست نداده باشید و همچنان هشدارهای امنیتی حساب خود را فعال کنید.

چگونه می توانید سابقه دیجیتالی خود را حذف کرده یا معلومات آنلاین خود را به حداقل برسانید.

مشخص نیست که نیروهای طالبان در حال حاضر ویا تا چه اندازه ای مردم و به ویژه مدافعین حقوق بشر و روزنامه نگاران  را به صورت آنلاین نظارت می کنند. اوضاع به سرعت در حال پیشرفت است و حذف اطلاعات آنلاین که ممکن است به امنیت آنلاین شما در افغانستان آسیب برساند می تواند مفید باشد. در زیر راهنمایی های توسط WIRED و Human Rights First (حقوق بشر در اولویت) فراهم شده است که میتواند به شما کمک کند. 

یادداشت:
1. در مورد دادن اطلاعات شخصی خود به  خدمات هیات سومی بسیار دقت کنید.
2. بعضی از سیستم ها دارای پالیسی های حفظ داده ها هستند که حساب ها را برای اجرا قانون ذخیره می کنند.
3. ممکن است داده های حذف شده ی شما همچنان در لپ تاپ یا تلفن شما ذخیره شده باشد. 

مراحل:
1. لیستی از محتوا و حساب هایی که می خواهید حذف کنید تهیه کنید ونام خودتان را در گوگل جستجو کنید تا ببینید چه اطلاعاتی درموردشما دسترس عموم است.
2. نحوه حذف محتوای انتخابی مانند عکس ها و پست ها:

3. نحوه حذف کل حساب ها

این راهنمایی ها در مورد اشتراک معلومات شخصی تان در فضای عمومی می تواند برای درک میزان معلومات عمومی درمورد شما و به حداقل رساندن مواردی که می تواند شما را در معرض خطر قرار دهد مفید باشد به خصوص برای فعالانی که  بازداشت و نظریه های شان مورد بازجویی قرار می گیرند وممکن است به خاطر مواردی که درصفحات اجتماعی پست می کنید یا براساس ارتباطات تان شما جدیدا مورد هدف قراربگیرید

جلوگیری از سوء استفاده از داده های بیومتریک شما

طالبان اکنون به احتمال زیاد می توانند به پایگاه های اطلاعاتی و تجهیزات مختلف بیومتریک در افغانستان دسترسی داشته باشد، از جمله تجهیزات که نیروهای نظامی به جا گذاشته اند که این تکنولوژی شامل دسترسی به پایگاه داده با اثر انگشت و اسکن عنبیه و شامل تکنولوژی که میتواند چهره را  تشخیص بدهد می شود.

به طور کلی ، جلوگیری از شناسایی بر اساس داده های بیومتریک بسیار دشوار است اما برگه های زیر برخی توصیه ها را ارائه  کرده که میتواند مفید باشد.

چگونه می توان از خود در برابر نظارت محافظت کرد 

بنیاد (Electronic Frontier Foundationچندین راهنمایی های را در زمینه دفاع شخصی ایجاد کرده است که توصیه می کنیم با “برنامه امنیتی شما (Your Security Plan) ” شروع کنید. در اینجا یک راهنمایی دیگر در دری نیز موجود است.

با پاسخ به سوالات زیرشروع کنید:
1. از چه چیزی می خواهم محافظت کنم؟
2. از چه کسی می خواهم آن را محافظت کنم؟
3. اگر شکست بخورم عواقب آن چقدر میتواند بد باشد؟
4. احتمال نیاز به محافظت از آن  چقدر است؟
5.  چقدر دردسر را حاضرم متحمل شوم تا از عواقب احتمالی آن جلوگیری کنم؟ 

چگونه می توانید تلفن همراه یا موبایل خود را امن بسازید.

هر دستگاهی که روشن و باز شود محفوظ نیست و شما را میتوانند مجبور کنند تا قفل موبایل تانرا باز کنید. در حالیکه استفاده از بیومتریک مفید است (باز کردن قفل توسط صورت ، باز کردن قفل توسط اثر انگشت) اما می تواند برخلاف میل شما استفاده شود. به همین دلیل مهم است که اطلاعات کمی در دستگاه خود داشته باشید و از تکنیک های خودکار مانند ناپدید شدن پیام ها استفاده کنید.

مراحل اولیه و مهم:

 1. تا حد امکان رمز تلفن خود راطولانی بسازید.
 2. مطمئن شوید که موبایل تان رمزگذاری شده است. (Android ، iOS)

مراحل دیگر:

 1. مخاطبین مهم تانرا را حذف یا تغییر نام بدهید.
 2. مکالمات قدیمی و حساس را حذف کنید.
 3. حذف خودکار پیام هارا دربرنامه های پیام رسانی تنظیم کنید 
 1. زمان قفل خودکار را تنظیم کنید.
 2. تنظیمات’’ اضطراری ‘’SOS   (iOS و  (Android) را مرور کنید.

چگونه کامپیوتر خود را رمزگذاری کنید

رمزگذاری به امنیت بیشتر دستگاه های شما کمک می کند و محافظی در برابر هر کسی که سعی می کند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند ایجاد می کند. کامپیوتر های اپل به طور پیش فرض رمزگذاری می شوند (اما مطمئن شوید جدیدترین برنامه iOS را نصب کنید).

مراحل رمزگذاری کامپیوترهای ویندوز:

 1. تنظیمات را باز کنید.
 2. روی ’’Update & Security’’ کلیک کنید.
 3. روی ‘’Device encryption’’کلیک کنید. اگر این در دسترس نیست احتمالاً دستگاه شما رمزگذاری نمی کند.
 4. در بخش “رمزگذاری دستگاه” ، روی “روشن کردن” کلیک کنید.
 5. کامپیوتر خود را دوباره روشن کنید.

برای اطلاعات بیشتر اینجا مراجعه کنید

در صورت گم شدن دستگاه خود چه باید کرد 

اگر چنین شد مهم است که سریع اقدام کنید تا خطر دسترسی شخص دومی به حساب ها، مخاطبین و اطلاعات شخصی شما کاهش یابد. راهنمای های کمک های اولیه دیجیتالی را مطالعه کنید تا یاد بگیرید چگونه ریسک خود را ارزیابی کنید و اقدامات بعدی را انجام دهید

چگونه حساب خود را بازیابی کنیم 

اکثر سیستم های رسانه های اجتماعی خدمات ایمیل و سایر سایت ها منابعی برای کمک به بازیابی حساب شما دارد. سیستم های اصلی نیز معمولاً راه هایی برای گزارش فعالیت های غیرمعمول حساب های تان دارند که ما چندین راهنمایی ها را در زیر لیست کرده ایم. 

نحوه آماده شدن برای قطع اینترنت

برخی از کاربران مسدود شدن سایت ها و رسانه های اجتماعی مختلف را گزارش کرده اند. این راهنمایی های کوتاه می تواند به شما در آماده سازی برای سانسور و قطع شدن اینترنت کمک کند.

آیا به کمک فوری امنیت دیجیتال نیاز دارید؟ 

اگر شما روزنامه نگار، فعال یا عضو جامعه مدنی هستید و به کمک های اضطراری نیاز دارید تیم راهنمای Access Now به صورت 24/7 ساعته کمک فراهم میکند.
لطفاً توجه داشته باشید که:
تیم راهنمای Access Now  به زبانهای محلی شهروندان افغانستان صحبت نمی کند.

آدرسهای راهنمایی  دیگر

رسانه های افغان می خواهند آنجا را ترک کنند اگر از سفارتخانه ها کمک نمی گیرید با [email protected]  تماس بگیرید

Front Line Defenders (FLD)  تیم حفاظت دیجیتال [email protected] :

بنیاد حقوق دیجیتال: [email protected] 

منابع امنیتی دیجیتال بیشتر در اینجا به چندین زبان مطابق روز اضافه میشود.